Please note that the Japanese names in these posts are written in Japanese order, i.e. Family Name followed by Given Name

Sunday, 25 September 2016

Regional Leagues Results/Standings (September 25th)

Tokai League Division Two

PlayedWonDrawnLostGFGADiffPoints
1Shimizu Daihachi Pleiades5500104615
2Shigakkan University5401126612
3Fujieda Junshin HS Junior Blue5311135810
4FC Gifu Belta5113812-44
5Tokoha Gakuen Tachibana JHS4004411-70
6Kariya FC Project Sonia4004514-90

September 25th:
Fujieda Junshin High School Junior Blue  3 - 2  Tokoha Gakuen Tachibana Junior High School




Kyushu League Division 1

PlayedWonDrawnLostGFGA+/-Points
1Mashiki Renaissance Kumamoto3210142127
2New Wave Kitakyushu32105237
3Yanagigaura High School22005056
4Kunimi FC31113304
5Syugakukan High School21013213
6Oita Trinita Ladies410339-63
7Fukuoka Jo Gakuin High School20201102
8Kumamoto United SC Flora3012511-61
9Alegre Caminho200209-90

September 25th:
Mashiki Renaissance Kumamoto  7 - 2  Kumamoto United SC Flora
Oita Trinita Ladies  0 - 2  Kunimi FC


Kyushu League Division 2

PlayedWonDrawnLostGFGA+/-Points
1Ryukyu Deigos44002922712
2Vicsale Okinawa FC Nabiita44001331012
3Tokai University Daigo SHS22007166
4Kyushu Kyoritsu University31112204
5Melsa Kumamoto FC3102312-93
6Fukuoka University3012111-101
7Je Vrille Kagoshima3003314-110
8Anclas Nove4004114-130

September 25th:
Tokai University Daigo Senior High School  5 - 1  Anclas Nove
Kyushu Kyoritsu University  0 - 0  Fukuoka University

All-Japan Women's Inter-Collegiate Championships 2016 - Latest Results & Standings

Kanto - Third Division

PlayedWonDrawnLostGFGA+/-Points
1Nihon University44003833512
2Bunkyo University44002812712
3Ryutsu Keizai University3300250259
4Chiba University330010199
5Teikyo University32013126
6Tokyo University of F.S.4112518-134
7Tokyo University of I.S.3012112-111
8Tokyo Gakugei University200204-40
9Seijo University3003118-170
10University of Tokyo4004121-200
11Saitama University3003033-330

September 25th:
Nihon University  6 - 0  Tokyo University of Information Sciences / Chuo Gakuin University
Teikyo University  0 - 1  Tokyo University of Foreign Studies
Bunkyo University  4 - 0  University of Tokyo




Kansai - Second Division Block A

PlayedWonDrawnLostGFGA+/-Points
1Osaka Kyoiku University1100150153
2Meiji Univ. of Integrative Medicine11004043
3Kobe Shinwa Women's University00000000
4Wakayama University100104-40
5Hyogo University of T.E.1001015-150

September 25th:
Osaka Kyoiku University  15 - 0  Hyogo University of Teacher Education
Meiji University of Integrative Medicine  4 - 0  Wakayama University

Nadeshiko League Division 1 Fourteenth Round

Vegalta Sendai Ladies  3 - 2  Iga FC Kunoichi
(Attendance: 1,110)

Vegalta Sendai Ladies:
Brittany Cameron, Sakai Yuki, Kitahara Kana, Ichise Nana, Takara Ryoko, Kakazu Asuka (capt), Kawamura Yuri, Kishikawa Natsuki, Nakano Manami, Hamada Haruka, Yasumoto Sawako
Subs: Tahara Nozomi (Kakazu Asuka, 89 mins), Ono Hitomi (Hamada Haruka, 67 mins), Inoue Ayaka (Nakano Manami, 78 mins)
Unused subs: Saito Ayaka, Sasaki Mayu, Sasaki Miwa, Nishikawa Asuka
Scorers: Kawamura Yuri (26 mins), Kakazu Asuka (33 mins), Nakano Manami (41 mins)

Iga FC Kunoichi:
Kuno Fubuki, Hatanaka Miyuka, Ohashi Mio, Miyasako Tamami, Kojima Mima, Nasu Maiko, Shimojo Aya, Haji Madoka, Fukumaru Tomoko, Sugita Ami, Ogawa Shiho
Subs: Takeda Arisa (Shimojo Aya, HT), Lauren Bohaboy (Ogawa Shiho, 61 mins), Takeshima Kanako (Kojima Mima, 89 mins)
Unused subs: Isashi Kaede, Sonomura Nana
Scorers: Sugita Ami (46, 77 mins)


Nippon TV Beleza  6 - 0  Konomiya Speranza Osaka Takatsuki
(Attendance: 460)

Nippon TV Beleza:
Yamashita Ayaka, Shimizu Risa, Iwashimizu Azusa (capt), Muramatsu Tomoko, Ariyoshi Saori, Nakasato Yu, Sakaguchi Mizuho, Sumida Rin, Momiki Yuka, Hasegawa Yui, Tanaka Mina
Subs: Miura Narumi (Nakasato Yu, 68 mins), Uetsuji Yumi (Momiki Yuka, 79 mins), Miyagawa Asato (Hasegawa Yui, 84 mins)
Unused subs: Mochizuki Arisa, Doko Mayo
Scorers: Tanaka Mina (19, 42, 60, 90+1 mins), Sumida Rin (20 mins), Sakaguchi Mizuho (44 mins)

Konomiya Speranza Osaka Takatsuki:
Ueno Yukiko, Kameoka Natsumi, Sato Kaede, Tsuboi Ayako, Akiba Yumeko, Narumiya Yui, Torao Naomi (capt), Maruyama Karina, Hazuki Yuki, Saito Toshiko, Sarah Gregorius
Subs: Kitagawa Wakana (Kameoka Natsumi, HT), Honda Saki (Saito Toshiko, HT), Megan Crosson (Maruyama Karina, 63 mins)
Unused subs: Ishikawa Yuu, Fujino Suzuka


INAC Kobe Leonessa  3 - 2  Urawa Red Diamonds Ladies
(Attendance: 2,361)

INAC Kobe Leonessa:
Fukumoto Miho, Moriya Miyabi, Kai Junko, Tanaka Asuna, Sameshima Aya, Nakajima Emi, Cho Sohyun, Sugita Hina, Takase Megumi (capt), Michigami Ayaka, Ohno Shinobu
Subs: Kyokawa Mai (Ohno Shinobu, 54 mins), Masuya Rika (Takase Megumi, 56 mins), Nakada Ayu (Michigami Ayaka, 88 mins)
Unused subs: Takenaka Rei, Kinga Yukari, Saito Natsumi, Ito Miki
Scorers: Takase Megumi (37 mins), Moriya Miyabi (41 mins), Kyokawa Mai (86 mins)
Booked: Sameshima Aya

Urawa Red Diamonds Ladies:
Ikeda Sakiko, Kurishima Akari, Norimatsu Ruka, Osafune Kana, Kitagawa Hikaru, Shibata Hanae, Ikadai Risa, Naomoto Hikaru, Kato Chika, Goto Michi (capt), Shiraki Akari
Subs: Shiokoshi Yuzuho (Ikadai Risa, HT), Kohata Shiho (Norimatsu Ruka, 81 mins), Emily Gielnik (Kitagawa Hikaru, 88 mins)
Unused subs: Matsumoto Mamiko, Usui Rie, Kizaki Aoi, Endo Yu
Scorers: Goto Michi (32 mins), Norimatsu Ruka (54 mins)
Booked: Kitagawa Hikaru


Okayama Yunogo Belle  4 - 5  AC Nagano Parceiro Ladies
(Attendance: 1,108)

Okayama Yunogo Belle:
Mita Isayo (capt), Asano Miki, Noma Fumika, Kobayashi Erina, Taniguchi Kikumi, Tanaka Mayu, Noichi Aya, Sakuma Kotori, Okubo Mai, Kitaura Miho, Kishino Sana
Subs: Hosokawa Motoyo (Taniguchi Kikumi, 55 mins), Kado Yuka (Tanaka Mayu, 55 mins), Hashimoto Shoko (Kishino Sana, 63 mins)
Unused subs: Aoyagi Maririn, Kobayashi Makiko, Namba Momoko, Kimura Chisa
Scorers: Own Goal (19 mins), Kobayashi Erina (66 mins), Okubo Mai (71 mins), Sakuma Kotori (74 mins)

AC Nagano Parceiro Ladies:
Hayashizaki Mei, Yajima Yuki, Kinoshita Shiori, Sakamoto Riho (capt), Goshima Kyoka, Kunisawa Shino, Saito Akane, Kodama Keiko, Uchiyama Tomoyo, Yokoyama Kumi, Tomari Shiho
Subs: Kanda Wakaho (Uchiyama Tomoyo, HT), Yamazaki Marumi (Tomari Shiho, HT), Fujimura Mayu (Saito Akane, 76 mins)
Unused subs: Ikegaya Natsumi, Tanaka Nami, Suzuki Rina, Omiya Reona
Scorers: Yokoyama Kumi (12, 79, 88 mins), Sakamoto Riho (29 mins), Yamazaki Marumi (53 mins)
Booked: Fujimura Mayu


Albirex Niigata Ladies  1 - 0  JEF United Ichihara Chiba Ladies
(Attendance: 8,844)

Albirex Niigata Ladies:
Fukumura Kanae, Obara Yuria, Sayama Momoko, Nakamura Kaede (capt), Watanabe Ayaka, Saito Yuri, Sakaguchi Moeno, Yamada Shoko, Yasaka Mei, Kamionobe Megumi, Kawasaki Saya
Subs: Saeki Aya (Saito Yuri, 66 mins), Oishi Sayaka (Kawasaki Saya, 76 mins), Takahashi Haruka (Yasaka Mei, 87 mins)
Unused subs: Koganemaru Sachie, Kubota Mayu, Takahashi Miyuki
Scorers: Yasaka Mei (75 mins)
Booked: Yamada Shoko

JEF United Ichihara Chiba Ladies:
Yamane Erina, Chino Shoko, Sakuramoto Naoko (capt), Isokane Midori, Wakabayashi Minori, Nishikawa Ayaka, Kamogawa Miho, Anzai Yuka, Fukasawa Risa, Sugasawa Yuika, Sato Mizuka
Subs: Ozawa Hiro (Sato Mizuka, 28 mins), Setoguchi Kozue (Nishikawa Ayaka, HT mins), Ueno Saki (Wakabayashi Minori, 73 mins)
Unused subs: Nemoto Mio, Tsurumi Ayaka, Hayashi Kanae

Nadeshiko League Division 2 Fifteenth Round

Chifure AS Elfen Saitama  2 - 1  Sfida Setagaya FC
(Attendance: 305)

Chifure AS Elfen Saitama:
Funada Mayu, Segi Aiki, Matsukubo Akari, Takahashi Yuko, Nara Misaki, Nakano Rino, Takano Saki, Azami Rie, Ito Kanako (capt), Takahashi Saori, Suzuki Kaoruko
Subs: Yoshitani Akane (Suzuki Kaoruko, 66 mins), Arakawa Eriko (Takahashi Saori, 74 mins), Sato Fuka (Takano Saki, 90+3 mins)
Unused subs: Sakuragi Ayana, Matsuoka Sayuri, Sugihara Haruna, Doi Asuka
Scorers: Suzuki Kaoruko (10 mins), Own Goal (65 mins)

Sfida Setagaya FC:
Ishino Himeka, Fukuhara Nao, Tanaka Mariko (capt), Nagasawa Yume, Mori Hitomi, Nakamura Yushika, Usuda Haruka, Nagata Maya, Hanagiri Naomi, Yamamoto Naomi, Sunoki Yurie
Subs: Ito Chiume (Usuda Haruka, 67 mins), Nagasaki Akane (Nagata Maya, 75 mins), Ito Yukina (Nakamura Yushika, 77 mins)
Unused subs: Takahashi Miharu, Tanaka Hitomi, Hasegawa Aoi, Shimada Ayako
Scorers: Usuda Haruka (3 mins)


Nippatsu Yokohama FC Seagulls  1 - 0  AS Harima Albion
(Attendance: 431)

Nippatsu Yokohama FC Seagulls:
Deguchi Haruna, Oshima Mizuki, Nakai Miku, Urata Kaho, Miyashita Nanami, Yamamoto Emi (capt), Muta Kaori, Kaga Koko, Sato Nagisa, Fujikake Mayu, Ishihara Ami
Subs: Tachibana Rei (Ishihara Ami, 74 mins), Yamamoto Kana (Muta Kaori, 84 mins), Shibata Manami (Miyashita Nanami, 89 mins)
Unused subs: Arai Midori, Tanaka Keiko, Yamana Maki, Tanaka Yui
Scorers: Yamamoto Emi (90 mins)

AS Harima Albion:
Kishi Hoshimi, Fujimoto Madoka (capt), Koike Kokoro, Fujisawa Marin, Sano Saki, Shimizu Akane, Nishino Yuka, Sugiyama Takako, Chiba Sonoko, Kuwahara Akane, Katsurama Fumina
Subs: Ashleigh Sykes (Kuwahara Akane, HT), Park Sung Eun (Sugiyama Takako, 72 mins), Minami Chiho (Sano Saki, 83 mins)
Unused subs: Kirihata Kotono, Yatsugi Akane


FC Kibikokusaidaigaku Charme  1 - 2  Cerezo Osaka Sakai Ladies
(Attendance: 470)

FC Kibikokusaidaigaku Charme:
Kim Youmi, Yoshida Nagisa, Shanna Hudson, Miyaji Asuka, Mamyo Sena, Teresa Noyola, Takatsuka Ayane, Yoshitake Manami, Sekiguchi Mayu, Tajima Mitsuyo, Hamamoto Marin (capt)
Subs: Asaumi Saki (Miyaji Asuka, 23 mins), Ikejiri Mayu (Takatsuka Ayane, HT), Amano Asumi (Tajima Mitsuyo, 75 mins)
Unused subs: Fujita Suzuka, Mukai Satsuki, Akatsu Yuri, Hasegawa Tomoka
Scorers: Sekiguchi Mayu (51 mins)
Booked: Ikejiri Mayu

Cerezo Osaka Sakai Ladies:
Fukunaga Erika, Inoue Hina, Tsutsui Riko, Katsuoka Miyu, Yoshizumi Warai, Yakata Miyu, Furusawa Rui, Hayashi Honoka, Nishida Meika (capt), Matsubara Shiho, Tamazakura Kotono
Subs: Tanaka Tomoko (Inoue Hina, 64 mins), Fujiwara Nodoka (Matsubara Shiho, 90 mins), Toshimoto Ayuka (Tamazakura Kotono, 90+2 mins)
Unused subs: Nishinaka Maho, Yamashita Rina, Matsubara Yuna, Miyamoto Hikari
Scorers: Yakata Miyu (29 mins), Tamazakura Kotono (37 mins)
Booked: Katsuoka Miyu


Ange Violet Hiroshima  2 - 2  Nittaidai Fields Yokohama
(Attendance: 964)

Ange Violet Hiroshima:
Shimizu Aki, Sakurabayashi Asako, Saito Hitomi, Takeda Yuki (capt), Ishikawa Shiori, Kuramoto Aya, Komatsu Mina, Watanabe Kazumi, Akamine Mizuki, Wang Hsiang Huei, Uchiyama Tomoka
Subs: Mizuno Yuri (Kuramoto Aya, 58 mins), Yamaguchi Yurie (Wang Hsiang Huei, 73 mins), Nakajima Mai (Uchiyama Tomoka, 86 mins)
Unused subs: Uetani Kumiko, Nakajima Mari, Egashira Ayuki, Tateishi Sae
Scorers: Uchiyama Tomoka (32 mins), Akamine Mizuki (90+2 mins)

Nittaidai Fields Yokohama:
Morita Yukari, Matsunaga Saki, Haza Hisui, Miura Momo, Yamanaka Saori, Hirata Hikari, Goto Ami, Kojima Wakiko, Shimamura Yukiko, Shimada Chiaki (capt), Uemura Shoko
Subs: Seno Yuki (Kojima Wakiko, 50 mins), Kono Fuka (Shimamura Yukiko, 67 mins), Ezaki Anna (Hirata Hikari, 88 mins)
Unused subs: Inoue Nene, Oga Risako, Suminaga Ramu, Tanaka Erina
Scorers: Hirata Hikari (18 mins), Miura Momo (89 mins)
Booked: Shimada Chiaki


Ehime FC Ladies  1 - 1  Nojima Stella Kanagawa Sagamihara
(Attendance: 330)

Ehime FC Ladies:
Nakamura Saki, Muramatsu Mafuyu, Watai Shiori, Kamata Ran, Kariya Maiko, Haruyama Saori (capt), Nishigawa Sayumi, Akune Mana, Yamashiro Miyuki, Ueno Mami, Oya Ayumi
Subs: Sakurai Yuika (Muramatsu Mafuyu, HT mins), Kawamura Akari (Ueno Mami, 61 mins), Kanai Nanae (Akune Mana, 84 mins)
Unused subs: Sato Hikari, Nishimura Nozomi, Osajima Ayaka, Iwamoto Yuka
Scorers: Nishigawa Sayumi (66 mins)

Nojima Stella Kanagawa Sagamihara:
Genevieve Richard, Wada Naoko, Takagi Hikari, Hirano Yuka, Kobayashi Miharu, Oyama Saki (capt), Yoshimi Natsuki, Tanaka Yoko, Kawashima Haruna, Minamino Arisa, Michelle Pao
Subs: Gonno Takako (Minamino Arisa, 67 mins), Ishida Minami (Wada Naoko, 76 mins)
Unused subs: Tajiri Yumi, Sakamoto Juri, Kudo Asami
Scorers: Takagi Hikari (16 mins)

Thursday, 22 September 2016

Regional Leagues Results/Standings (September 22nd)

Tokai League Division One

PlayedWonDrawnLostGFGA+/-Points
1Fujieda Junshin High School5500146815
2Tokoha Gakuen Tachibana SHS5401104612
3Iga FC Kunoichi Satellite7403910-112
4Aichi Toho University52036426
5NGU Nagoya FC Ladies Youth6114512-74
6Iwata Higashi High School8116816-84


September 17th:
Iwata Higashi High School  2 - 2  NGU Nagoya FC Ladies Youth


Tokai League Division Two

PlayedWonDrawnLostGFGADiffPoints
1Shimizu Daihachi Pleiades5500104615
2Shigakkan University5401126612
3Fujieda Junshin HS Junior Blue421110377
4FC Gifu Belta5113812-44
5Tokoha Gakuen Tachibana JHS300328-60
6Kariya FC Project Sonia4004514-90

September 19th:
Kariya FC Project Sonia  1 - 5  Fujieda Junshin High School Junior Blue
Tokoha Gakuen Tachibana Junior High School  1 - 2  Shimizu Daihachi Pleiades




Kansai League Division One

PlayedWonDrawnLostGFGA+/-Points
1Cerezo Osaka Sakai Girls87103262622
2Daisho Gakuen High School85212061417
3FC Victories9522168817
4Takarazuka El Baile FC Ladies94142526-113
5INAC Kobe Leoncina94141214-213
6Renaiss Health & Medical College84041222-1012
7Kobe FC Ladies8314912-310
8Kyoto Shiko SC9225415-118
9FC Vitoria8125212015
10Kainan FC Ladies Shout8026224-222

September 19th:
INAC Kobe Leoncina  3 - 1  FC Vitoria
Cerezo Osaka Sakai Girls  5 - 1  Takarazuka El Baile FC Ladies
Daisho Gakuen High School  1 - 0  Kobe FC Ladies

September 22nd:
Cerezo Osaka Sakai Girls  5 - 2  FC Vitoria


Kansai League Division Two

PlayedWonDrawnLostGFGA+/-Points
1Speranza Osaka Takatsuki U1886113132819
2FC Terra96122891919
3FC Osaka CRAVO96032962318
4Ritto FC Libro96031711618
5Osaka City Ladies FC94231915414
6Menina Kobe FC94142721613
7Vispo Sayama84042017312
8Otsu Victories SC8233151419
9Diablossa Takada F.C.9108737-303
10Takatsuki Kitaokan ZELCOVA FC8008565-600

September 19th:
Vispo Sayama  3 - 2  FC Osaka CRAVO
Ritto FC Libro  0 - 4  Konomiya Speranza FC Osaka Takatsuki U-18

September 22nd:
Menina Kobe FC  2 - 0  Otsu Victories SC


Kansai League Division Three

PlayedWonDrawnLostGFGA+/-Points
1Riseisha FC Ladies108204583726
2INAC Kobe Leonessa U-15108025294324
3FC Albero Kobe107303452924
4Nara Genki SC Himiko107033292321
5Smile Selecao1052348113717
6Bunnys Kyoto SC flaps104152429-513
7Toyotsu Women's FC104151521-613
8Baika High School103072232-109
9Kyoto Akatsuki Football Club10127731-245
10Amitie SC Ladies101181051-414
11SPIELEN Kyoto Bunkyo SC10109588-833

September 22nd:
Riseisha FC Ladies  5 - 2  Baika High School
Nara Genki SC Himiko  8 - 0  Amitie SC Ladies

FC Albero Kobe  0 - 0  Smile Selecao




Chugoku League

PlayedWonDrawnLostGFGA+/-Points
1Diosa Izumo FC99007637327
2Tokuyama University98015945524
3Okayama Sakuyo High School97113282422
4Bunkyo High School960332151718
5Aosaki SC Hanako Clover's951328101816
6Okayama Yunogo Belle U-18950439182115
7Hiroshima Okou FC94051724-712
8Bingo Fuchuu TAM-S93061624-89
9Freyia FC Venus93061753-369
10Iwakuni Angels92072144-236
11Yamato Nadeshiko9108578-733
12FC Reve9009364-610

September 22nd:
FC Reve  0 - 5  Hiroshima Okou FC
Bingo Fuchuu TAM-S  1 - 4  Bunkyo High School attached to Hiroshima Bunkyo Women's University
Iwakuni Angels  0 - 13  Aosaki SC Hanako Clover's
Yamato Nadeshiko  0 - 20  Diosa Izumo FC
Freyia FC Venus  1 - 5  Okayama Sakuyo High School
Tokuyama University  5 - 2  Okayama Yunogo Belle U-18

Monday, 19 September 2016

Nadeshiko League Division 1 Thirteenth Round

JEF United Ichihara Chiba Ladies  1 - 1  Konomiya Speranza Osaka Takatsuki
(Attendance: 537)

JEF United Ichihara Chiba Ladies:
Yamane Erina, Chino Shoko, Sakuramoto Naoko (capt), Isokane Midori, Ueno Saki, Anzai Yuka, Nishikawa Ayaka, Kamogawa Miho, Fukasawa Risa, Sugasawa Yuika, Ozawa Hiro
Subs: Setoguchi Kozue (Ozawa Hiro, 66 mins), Wakabayashi Minori (Nishikawa Ayaka, 83 mins)
Unused subs: Nemoto Mio, Tsurumi Ayaka, Hayashi Kanae, Kobayashi Nanako, Sato Mizuka
Scorers: Fukasawa Risa (90 mins)

Konomiya Speranza Osaka Takatsuki:
Ueno Yukiko, Sato Kaede, Tsuboi Ayako, Kara Wilson, Kameoka Natsumi, Torao Naomi, Narumiya Yui, Hazuki Yuki, Maruyama Karina, Saito Toshiko, Sarah Gregorius
Subs: Akiba Yumeko (Kara Wilson, 74 mins), Honda Saki (Maruyama Karina, 85 mins), Kitagawa Wakana (Sato Kaede, 90+1 mins)
Unused subs: Ishikawa Yuu, Sakumoto Fumika, Takahashi Saki
Scorers: Saito Toshiko (78 mins)
Booked: Narumiya Yui, Saito Toshiko


Urawa Red Diamonds Ladies  3 - 0  Okayama Yunogo Belle
(Attendance: 1,550)

Urawa Red Diamonds Ladies:
Ikeda Sakiko, Kurishima Akari, Norimatsu Ruka, Osafune Kana, Kitagawa Hikaru, Shibata Hanae, Ikadai Risa, Naomoto Hikaru, Kato Chika, Goto Michi (capt), Shiraki Akari
Subs: Emily Gielnik (Shiraki Akari, 79 mins), Kohata Shiho (Kato Chika, 86 mins), Shiokoshi Yuzuho (Kurishima Akari, 89 mins)
Unused subs: Matsumoto Mamiko, Usui Rie, Nagano Fuka, Endo Yu
Scorers: Goto Michi (34 mins, pen), Shibata Hanae (66, 88 mins)

Okayama Yunogo Belle:
Mita Isayo (capt), Asano Miki, Noma Fumika, Kobayashi Erina, Hosokawa Motoyo, Okubo Mai, Noichi Aya, Kitaura Miho, Kishino Sana, Tanaka Mayu, Sakuma Kotori
Subs: Kado Yuka (Kishino Sana, 58 mins), Taniguchi Kikumi (Kobayashi Erina, 70 mins), Hashimoto Shoko (Hosokawa Motoyo, 82 mins)
Unused subs: Aoyagi Maririn
Booked: Sakuma Kotori


Albirex Niigata Ladies  1 - 2  AC Nagano Parceiro Ladies
(Attendance: 796)

Albirex Niigata Ladies:
Fukumura Kanae, Obara Yuria, Sayama Momoko, Nakamura Kaede (capt), Watanabe Ayaka, Saito Yuri, Sakaguchi Moeno, Yamada Shoko, Yasaka Mei, Kamionobe Megumi, Kawasaki Saya
Subs: Oishi Sayaka (Kawasaki Saya, 61 mins), Saeki Aya (Saito Yuri, 68 mins)
Unused subs: Koganemaru Sachie, Kubota Mayu, Takahashi Haruka, Takahashi Miyuki
Scorers: Yasaka Mei (11 mins)

AC Nagano Parceiro Ladies:
Hayashizaki Mei, Yajima Yuki, Kinoshita Shiori, Sakamoto Riho (capt), Goshima Kyoka, Kunisawa Shino, Omiya Reona, Saito Akane, Kodama Keiko, Yokoyama Kumi, Tomari Shiho
Subs: Yamazaki Marumi (Omiya Reona, 61 mins), Uchiyama Tomoyo (Kodama Keiko, 75 mins)
Unused subs: Ikegaya Natsumi, Tanaka Nami, Suzuki Rina, Kanda Wakaho, Fujimura Mayu
Scorers: Tomari Shiho (38 mins), Kunisawa Shino (90+2 mins)
Booked: Goshima Kyoka


INAC Kobe Leonessa  2 - 0  Vegalta Sendai Ladies
(Attendance: 1,957)

INAC Kobe Leonessa:

Fukumoto Miho, Moriya Miyabi, Kai Junko, Tanaka Asuna, Sameshima Aya, Nakajima Emi, Cho Sohyun, Sugita Hina, Takase Megumi (capt), Ohno Shinobu, Michigami Ayaka
Subs: Masuya Rika (Ohno Shinobu, 61 mins), Kyokawa Mai (Takase Megumi, 67 mins), Ito Miki (Michigami Ayaka, 79 mins)
Unused subs: Takenaka Rei, Kinga Yukari, Saito Natsumi, Nakada Ayu
Scorers: Ohno Shinobu (12 mins), Kyokawa Mai (88 mins)

Vegalta Sendai Ladies:
Brittany Cameron, Takara Ryoko, Kitahara Kana, Ichise Nana, Sasaki Mayu, Kakazu Asuka (capt), Kawamura Yuri, Kishikawa Natsuki, Nakano Manami, Hamada Haruka, Yasumoto Sawako
Subs: Inoue Ayaka (Hamada Haruka, 66 mins), Ono Hitomi (Kakazu Asuka, 73 mins)
Unused subs: Saito Ayaka, Sakai Yuki, Tahara Nozomi
Booked: Ono Hitomi


Iga FC Kunoichi  0 - 1  Nippon TV Beleza
(Attendance: 1,220)

Iga FC Kunoichi:

Kuno Fubuki, Hatanaka Miyuka, Ohashi Mio, Miyasako Tamami, Kojima Mima, Nasu Maiko (capt), Shimojo Aya, Haji Madoka, Fukumaru Tomoko, Sugita Ami, Ogawa Shiho
Subs: Sonomura Nana (Fukumaru Tomoko, 73 mins)
Unused subs: Isashi Kaede, Takeda Arisa, Yoshimura Midori, Takeshima Kanako, Oda Kanna, Lauren Bohaboy

Nippon TV Beleza:
Yamashita Ayaka, Shimizu Risa, Iwashimizu Azusa (capt), Muramatsu Tomoko, Ariyoshi Saori, Nakasato Yu, Sakaguchi Mizuho, Uetsuji Yumi, Momiki Yuka, Hasegawa Yui, Tanaka Mina
Subs: Sumida Rin (Uetsuji Yumi, 34 mins), Miura Narumi (Tanaka Mina, 76 mins)
Unused subs: Mochizuki Arisa, Doko Mayo, Miyagawa Asato
Scorers: Sakaguchi Mizuho (54 mins)

Nadeshiko League Division 2 Fourteenth Round

AS Harima Albion  1 - 2  Nojima Stella Kanagawa Sagamihara
(Attendance: 581)

AS Harima Albion:
Kirihata Kotono (capt), Fujimoto Madoka, Koike Kokoro, Fujisawa Marin, Sakazaki Kana, Imai Haruka, Nishino Yuka, Sugiyama Takako, Chiba Sonoko, Kuwahara Akane, Katsurama Fumina
Subs: Ashleigh Sykes (Kuwahara Akane, HT), Park Sung Eun (Sugiyama Takako, 57 mins), Yatsugi Akane (Imai Haruka, 81 mins)
Unused subs: Kishi Hoshimi, Minami Chiho, Yamaguchi Saya, Machida Akari
Scorers: Ashleigh Sykes (64 mins)

Nojima Stella Kanagawa Sagamihara:

Genevieve Richard, Wada Naoko, Takagi Hikari, Nagasawa Madoka, Kobayashi Miharu, Oyama Saki (capt), Yoshimi Natsuki, Tanaka Yoko, Kawashima Haruna, Minamino Arisa, Michelle Pao
Subs: Ishida Minami (Kawashima Haruna, HT), Kudo Asami (Wada Naoko, 69 mins), Hirano Yuka (Yoshimi Natsuki, 84 mins)
Unused subs: Tajiri Yumi, Terada Reiko
Scorers: Michelle Pao (37 mins), Tanaka Yoko (72 mins)
Booked: Ishida Minami


FC Kibikokusaidaigaku Charme  2 - 2  Nippatsu Yokohama FC Seagulls
(Attendance: 344)

FC Kibikokusaidaigaku Charme:
Kim Youmi, Shanna Hudson, Miyaji Asuka, Yoshida Nagisa, Mamyo Sena, Yoshitake Manami, Goya Eriko, Takatsuka Ayane, Teresa Noyola, Hamamoto Marin (capt), Ikejiri Mayu
Subs: Sekiguchi Mayu (Ikejiri Mayu, 81 mins), Amano Asumi (Hamamoto Marin, 81 mins), Tajima Mitsuyo (Takatsuka Ayane, 85 mins)
Unused subs: Fujita Suzuka, Mukai Satsuki, Oka Misako, Henmi Momoko
Scorers: Shanna Hudson (51 mins), Hamamoto Marin (54 mins)
Booked: Goya Eriko

Nippatsu Yokohama FC Seagulls:
Deguchi Haruna, Oshima Mizuki, Nakai Miku, Urata Kaho, Miyashita Nanami, Yamamoto Emi (capt), Muta Kaori, Sato Nagisa, Kaga Koko, Fujikake Mayu, Ishihara Ami
Subs: Yamana Maki (Ishihara Ami, 72 mins), Tachibana Rei (Fujikake Mayu, 83 mins), Yamamoto Kana (Muta Kaori, 88 mins)
Unused subs: Arai Midori, Tanaka Keiko, Niwa Erika, Tanaka Yui
Scorers: Sato Nagisa (31 mins), Kaga Koko (57 mins)


Nittaidai Fields Yokohama  0 - 1  Ehime FC Ladies
(Attendance: 204)

Nittaidai Fields Yokohama:
Morita Yukari, Matsunaga Saki, Haza Hisui, Miura Momo, Yamakawa Natsuki, Hirata Hikari, Goto Ami, Seno Yuki, Sakurai Mayuka, Shimada Chiaki (capt), Uemura Shoko
Subs: Ezaki Anna (Shimada Chiaki, 30 mins), Kono Fuka (Uemura Shoko, 66 mins), Shimamura Yukiko (Hirata Hikari, 70 mins)
Unused subs: Inoue Nene, Oga Risako, Suminaga Ramu, Tanaka Erina

Ehime FC Ladies:
Nakamura Saki, Haruyama Saori (capt), Nishimura Nozomi, Kamata Ran, Kariya Maiko, Sakurai Yuika, Nishigawa Sayumi, Yamashiro Miyuki, Akune Mana, Ueno Mami, Oya Ayumi
Subs: Kanai Nanae (Akune Mana, 78 mins), Enokidani Misaki (Sakurai Yuika, 85 mins), Abe Rie (Ueno Mami, 90+2 mins)
Unused subs: Muramatsu Mafuyu, Osajima Ayaka
Scorers: Oya Ayumi (24 mins)


Chifure AS Elfen Saitama  0 - 1  Cerezo Osaka Sakai Ladies
(Attendance: 243)

Chifure AS Elfen Saitama:
Funada Mayu, Segi Aiki, Matsukubo Akari, Takahashi Yuko, Sugihara Haruna, Nakano Rino, Takano Saki, Azami Rie, Ito Kanako (capt), Nara Misaki, Suzuki Kaoruko
Subs: Takahashi Saori (Sugihara Haruna, 57 mins), Arakawa Eriko (Suzuki Kaoruko, 69 mins), Aizawa Yuri (Takano Saki, 79 mins)
Unused subs: Sakuragi Ayana, Matsuoka Sayuri, Yoshitani Akane, Sato Fuka

Cerezo Osaka Sakai Ladies:
Fukunaga Erika, Inoue Hina, Tsutsui Riko, Wakisaka Reina, Kitamura Nanami, Nojima Sakura, Nishida Meika (capt), Hayashi Honoka, Yakata Miyu, Takarada Saori, Matsubara Shiho
Subs: Tamazakura Kotono (Yakata Miyu, 79 mins), Kido Rise (Inoue Hina, 81 mins), Matsubara Yuna (Nojima Sakura, 90+3 mins)
Unused subs: Nishinaka Maho, Katsuoka Miyu, Fujiwara Nodoka, Furusawa Rui
Scorers: Takarada Saori (62 mins)
Booked: Wakisaka Reina


Sfida Setagaya FC  3 - 2  Ange Violet Hiroshima
(Attendance: 335)

Sfida Setagaya FC:
Ishino Himeka, Tanaka Hitomi, Tanaka Mariko (capt), Ito Yukina, Nagasawa Yume, Mori Hitomi, Nagata Maya, Hanagiri Naomi, Kashiwabara Miu, Yamamoto Naomi, Sunoki Yurie
Subs: Nakamura Yushika (Hanagiri Naomi, 57 mins), Nagasaki Akane (Nagata Maya, 82 mins), Fukuhara Nao (Sunoki Yurie, 88 mins)
Unused subs: Takahashi Miharu, Usuda Haruka, Shimada Ayako, Ito Chiume
Scorers: Mori Hitomi (60 mins), Nagata Maya (71 mins, pen), Yamamoto Naomi (73 mins)

Ange Violet Hiroshima:
Uetani Kumiko, Sakurabayashi Asako, Saito Hitomi, Takeda Yuki (capt), Ishikawa Shiori, Akamine Mizuki, Watanabe Kazumi, Komatsu Mina, Mizuno Yuri, Uchiyama Tomoka, Wang Hsiang Huei
Subs: Kuramoto Aya (Wang Hsiang Huei, 68 mins)
Unused subs: Kameda Megumi, Nakajima Mari, Yamaguchi Yurie, Nakajima Mai, Miyake Ayumi, Akagi Fumika
Scorers: Sakurabayashi Asako (29 mins), Takeda Yuki (57 mins, pen)
Booked: Komatsu Mina

Sunday, 18 September 2016

All-Japan Women's Inter-Collegiate Championships 2016 - Latest Results & Standings

Kanto - Third Division

PlayedWonDrawnLostGFGA+/-Points
1Nihon University3300323299
2Ryutsu Keizai University3300250259
3Bunkyo University3300241239
4Chiba University330010199
5Teikyo University22003036
6Tokyo University of I.S.201116-51
7Tokyo University of F.S.3012418-141
8Tokyo Gakugei University200204-40
9University of Tokyo3003117-160
10Seijo University3003118-170
11Saitama University3003033-330

September 18th:
Chiba University  5 - 0  Tokyo University of Information Sciences / Chuo Gakuin University




Kansai - First Division

PlayedWonDrawnLostGFGA+/-Points
1Himeji Dokkyo University3300401399
2Osaka University of H.S.S.3300300309
3Mukogawa Women's University33009369
4Otemon Gakuin University33008269
5Kwansei Gakuin University3003314-110
6Osaka International University3003115-140
7Seisen University3003014-140
8Biwako Seikei Sport College3003244-420

September 17th:
Himeji Dokkyo University  10 - 1  Kwansei Gakuin University
Mukogawa Women's University  4 - 2  Biwako Seikei Sport College
Osaka University of Health and Sport Sciences  10 - 0  Osaka International University
Otemon Gakuin University  4 - 0  Seisen University

Wednesday, 14 September 2016

All-Japan Women's Inter-Collegiate Championships 2016 - Latest Results & Standings

Kanto - First Division

PlayedWonDrawnLostGFGA+/-Points
1Nippon Sport Science University54101411313
2Waseda University541090913
3Musashigaoka College541062413
4Kanagawa University53027709
5Teikyo Heisei University520359-46
6Tokyo International University51227615
7Toyo University512227-55
8Daito Bunka University502338-52
9Keio University502339-62
10Juntendo University501418-71

September 14th:
Waseda University  3 - 0  Juntendo University
Tokyo International University  4 - 0  Teikyo Heisei University
Musashigaoka College  0 - 0  Toyo University
Nippon Sport Science University  5 - 0  Kanagawa University
Keio University  1 - 1  Daito Bunka University


Kanto - Second Division

PlayedWonDrawnLostGFGA+/-Points
1University of Tsukuba55001331015
2Kanto Gakuen University54012552012
3Shobi University53111221010
4University of Yamanashi430111479
5Tokai University530267-19
6Yamanashi Gakuin University522110558
7Kokushikan University421110377
8Tokyo Women's College of P.E.5005320-170
9Jumonji University5005120-190
10Japan Women's College of P.E.5005224-220

September 14th:
Kanto Gakuen University  0 - 3  Yamanashi Gakuin University
University of Tsukuba  2 - 0  Tokyo Women's College of Physical Education
Shobi University  4 - 1  Japan Women's College of Physical Education
Tokai University  3 - 0  Jumonji University

Sunday, 11 September 2016

Challenge League Playoffs Standings

Playoff Series for Positions 1 to 4
PlayedWonDrawnLostGFGA+/-Points
1Orca Kamogawa FC33006249
2Yamato Sylphid31112204
3Shizuoka Sangyo University311134-14
4Bunnys Kyoto SC300336-30


Playoff Series for Positions 5 to 8
PlayedWonDrawnLostGFGA+/-Points
5Norddea Hokkaido32105147
6JFA Academy Fukushima32016426
7Fukuoka J. Anclas31112204
8Tokiwagi Gakuen High School300328-60


Playoff Series for Positions 9 to 12
PlayedWonDrawnLostGFGA+/-Points
9Niigata UHW33008269
10NGU Nagoya FC Ladies31115414
11Tsukuba FC Ladies311112-14
12Japan Soccer College Ladies300317-60


Orca Kamogawa FC have been promoted to Nadeshiko League Division 2. Yamato Sylphid enter into a playoff with the team which finishes ninth in Nadeshiko League Division 2 to determine their respective playing divisions for next season.

Challenge League Playoffs Third Round

Orca Kamogawa FC  2 - 0  Shizuoka Sangyo University Iwata Bonita
(Attendance: 1,116)

Orca Kamogawa FC:
Arima Shizuka, Nakamura Mami, Takahashi Nana, Shibata Satomi (capt), Muraoka Mami, Kihara Kozue, Nagaki Mariko, Matsunaga Tomoe, Sato Eriko, Matsunaga Yoshie, Hirano Rina
Subs: Okano Yuriko (Kihara Kozue, 90+1 mins)
Unused subs: Kawabe Hanami, Ishii Yurina, Nishio Manami, Oya Natsuki
Scorers: Matsunaga Yoshie (6 mins), Sato Eriko (90 mins)

Shizuoka Sangyo University Iwata Bonita:
Terada Ikumi, Shiroshita Chinatsu, Shimamura Kumiko, Yamada Yui, Nishiyama Mei, Muramatsu Kaho, Kanefuda Anzu, Fujiwara Kana, Ishida Risa, Horie Mitsuki, Hirano Asami (capt)
Subs: Kuchiki Hikaru (Muramatsu Kaho, 72 mins)
Unused subs: Igarashi Kiharu, Yamashita Kaho, Kawasaki Mei, Fujita Momoka


Bunnys Kyoto SC  0 - 1  Yamato Sylphid
(Attendance: 341)

Bunnys Kyoto SC:

Gocho Misaki, Ikeda Asumi, Ishii Saki, Kiyohara Marie, Sakai Nozomi, Sawada Yuka, Yamamoto Yumi (capt), Matsuda Nozomi, Sato Rina, Yoshigoe Hikari, Shibuya Yumiko
Subs: Yoshizawa Ai (Yoshigoe Hikari, 65 mins), Hayashi Saki (Shibuya Yumiko, 80 mins), Nishikawa Itsuki (Sato Rina, 87 mins)
Unused subs: Takagi Misa, Takeuchi Nozomi

Yamato Sylphid:
Kobayashi Shiori (capt), Senda Marina, Nishiyama Haruka, Shikata Nao, Utsumi Yui, Matsuyama Tomo, Yamazaki Yuki, Okamori Kasane, Hori Yoshie, Ishibuchi Yuki, Mitsuhori Shizuka
Subs: Naito Yuka (Senda Marina, 56 mins), Yamamoto Rina (Ishibuchi Yuki, 65 mins)
Unused subs: Onodera Shiho, Nishino Nanaka, Yoneda Saki
Scorers: Yamamoto Rina (80 mins)
Booked: Naito Yuka


Norddea Hokkaido  3 - 1  JFA Academy Fukushima
(Attendance: 117)

Norddea Hokkaido:
Ukita Akina, Hasatani Toko, Minato Akiho, Arita Hitoe, Watanabe Mayuko (capt), Fujie Nanase, Narumi Wakana, Yoda Natsuki, Fukasawa Miki, Hoshiyama Ayaka, Uno Rei
Subs: Yamazaki Yuuna (Fujie Nanase, 77 mins), Tomita Mai (Uno Rei, 86 mins), Kikuchi Ruri (Yoda Natsuki, 90+2 mins), Sasano Yako (Fukasawa Miki, 90+3 mins)
Unused subs: Shirayama Mai
Scorers: Fujie Nanase (8, 19 mins), Fukasawa Miki (11 mins)

JFA Academy Fukushima:
Hannah Stambaugh, Nezu Makoto, Yonei Honoka, Takahira Miyu, Ibaraki Mitsuba, Iseri Natsuki, Hirata Mai (capt), Takahashi Fuko, Endo Jun, Okuma Rana, Yosue Suzuka
Subs: Arai Miyu (Iseri Natsuki, HT), Togawa Yuki (Yosue Suzuka, HT), Kadowaki Mai (Takahashi Fuko, 65 mins), Ishida Chihiro (Ibaraki Mitsuba, 77 mins), Ono Haruka (Okuma Rana, 85 mins)
Scorers: Yosue Suzuka (16 mins)


Fukuoka J. Anclas  2 - 1  Tokiwagi Gakuen High School
(Attendance: 78)

Fukuoka J. Anclas:
Tokaji Minori, Kobayashi Natsumi, Marugata Rie, Yanagita Shiori, Imanaka Yuri, Fukui Shihori, Doshita Misato, Ono Reiri, Doi Narumi, Ukita Kotone, Fujimoto Yuki
Subs: Nariai Hitomi (Kobayashi Natsumi, HT), Yasuda Kuniko (Doi Narumi, HT), Sakanashi Sakura (Fukui Shihori, 78 mins)
Unused subs: Tsuchiya Aya, Tanioka Nao
Scorers: Fujimoto Yuki (39 mins, pen), Imanaka Yuri (57 mins)

Tokiwagi Gakuen High School:
Imai Yuka, Takahashi Ami, Shibusawa Hikaru, Sugita Mei, Shibayama Fumina, Nishimura Miri, Kawakita Miku, Kuroda Maya, Suzuki Hinako (capt), Okino Kurea, Kato Shiori
Subs: Iida Yurika (Kuroda Maya, 62 mins), Tokita Fuyumi (Nishimura Miri, 75 mins), Kato Yua (Takahashi Ami, 85 mins)
Unused subs: Sunada Kaho, Naito Takaho
Scorers: Suzuki Hinako (7 mins)
Booked: Iida Yurika


Niigata University of Health and Welfare  3 - 0  Japan Soccer College Ladies
(Attendance: 113)

Niigata University of Health and Welfare:
Takahashi Tomoko, Tsunemasu Tomomi, Ono Haruka, Matsubara Yuki, Okakura Mika, Yamaya Ruka (capt), Yamatani Sachi, Masuda Rena, Kosuda Rina, Nagasawa Natsuki, Miura Yui
Subs: Matsumoto Sonoka (Yamatani Sachi, 56 mins), Nakamatsu Kanami (Nagasawa Natsuki, 63 mins), Kinoshita Fuki (Okakura Mika, 75 mins), Ogawa Mai (Takahashi Tomoko, 88 mins), Takahashi Mako (Masuda Rena, 88 mins)
Scorers: Yamaya Ruka (33, 58 mins), Nagasawa Natsuki (37 mins, pen)

Japan Soccer College Ladies:
Hamada Momoka, Kawashima Akiho, Komatsu Misato, Takahashi Sakura (capt), Saito Mami, Lau Mung King, Matsumoto Hotaru, Sakaguchi Yuki, Sakamoto Anna, Hirai Sakina, Yamazaki Sayuri
Subs: Daiguji Haruna (Hamada Momoka, HT), Ochi Nanoka (Lau Mung King, 88 mins)
Unused subs: Tanaka Sakura, Sudo Akane, Iso Aoi
Booked: Hamada Momoka


Tsukuba FC Ladies  0 - 0  NGU Nagoya FC Ladies
(Attendance: 472)

Tsukuba FC Ladies:
Kunika Shoko (capt), Koike Riko, Kakinoki Runa, Endo Reira, Fujii Shiho, Ina Chizuru, Kikuchi Sayaka, Oki Shiho, Toyoshima Maiko, Shibata Kanaho, Kohanawa Moe
Subs: Kamei Yumi (Shibata Kanaho, 71 mins), Mitsuma Mutsumi (Koike Riko, 82 mins), Inoue Ai (Kohanawa Moe, 83 mins), Hirano Kiyomi (Oki Shiho, 90+1 mins)
Unused subs: Nakagawa Yoshimi

NGU Nagoya FC Ladies:
Sato Chinami, Ogawa Yui, Michikura Hiroko, Minami Mana, Sugiyama Yuka (capt), Nomura Natsumi, Takasu Sakiho, Kitagawa Kana, Shirota Miki, Takenaka Rina, Sato Ao
Subs: Wada Makoto (Shirota Miki, 72 mins), Oshima Kaho (Minami Mana, 82 mins), Kato Ibuki (Sato Ao, 87 mins), Ito Haruka (Takenaka Rina, 90+3 mins)
Unused subs: Unoki Mao

Nadeshiko League Division 2 Thirteenth Round

Nittaidai Fields Yokohama  0 - 4  Nojima Stella Kanagawa Sagamihara
(Attendance: 400)

Nittaidai Fields Yokohama:
Morita Yukari, Matsunaga Saki, Haza Hisui, Miura Momo, Yamakawa Natsuki, Sakurai Mayuka, Goto Ami, Kojima Wakiko, Hirata Hikari, Shimada Chiaki (capt), Uemura Shoko
Subs: Suminaga Ramu (Hirata Hikari, HT), Kono Fuka (Shimada Chiaki, 75 mins), Imai Yurina (Kojima Wakiko, 86 mins)
Unused subs: Inoue Nene, Oga Risako, Shimamura Yukiko, Ezaki Anna

Nojima Stella Kanagawa Sagamihara:
Genevieve Richard, Wada Naoko, Nagasawa Madoka, Takagi Hikari, Kobayashi Miharu, Oyama Saki (capt), Yoshimi Natsuki, Tanaka Yoko, Kawashima Haruna, Minamino Arisa, Michelle Pao
Subs: Inoue Yurie (Michelle Pao, 65 mins), Ishida Minami (Kawashima Haruna, 65 mins), Kawarazaki Nozomi (Minamino Arisa, 80 mins)
Unused subs: Tajiri Yumi, Terada Reiko, Sakamoto Juri, Hirano Yuka
Scorers: Minamino Arisa (8, 76 mins), Michelle Pao (9 mins), Tanaka Yoko (64 mins)


AS Harima Albion  0 - 2  Chifure AS Elfen Saitama
(Attendance: 356)

AS Harima Albion:
Kishi Hoshimi, Nishiyama Emi, Fujimoto Madoka (capt), Fujisawa Marin, Sakazaki Kana, Koike Kokoro, Imai Haruka, Sugiyama Takako, Ashleigh Sykes, Chiba Sonoko, Katsurama Fumina
Subs: Yatsugi Akane (Imai Haruka, HT), Minami Chiho (Nishiyama Emi, 60 mins), Nishino Yuka (Sugiyama Takako, 83 mins)
Unused subs: Kirihata Kotono, Park Sung Eun, Machida Akari, Kuwahara Akane

Chifure AS Elfen Saitama:
Funada Mayu, Segi Aiki, Matsukubo Akari, Takahashi Yuko, Sugihara Haruna, Nakano Rino, Takano Saki, Azami Rie, Ito Kanako (capt), Nara Misaki, Suzuki Kaoruko
Subs: Arakawa Eriko (Suzuki Kaoruko, 68 mins), Takahashi Saori (Sugihara Haruna, 75 mins), Sato Fuka (Takano Saki, 87 mins)
Unused subs: Sakuragi Ayana, Matsuoka Sayuri, Yoshitani Akane, Aizawa Yuri
Scorers: Takahashi Yuko (77 mins), Takahashi Saori (80 mins)


Ehime FC Ladies  2 - 1  FC Kibikokusaidaigaku Charme
(Attendance: 212)

Ehime FC Ladies:
Nakamura Saki, Haruyama Saori (capt), Nishimura Nozomi, Kamata Ran, Kariya Maiko, Sakurai Yuika, Nishigawa Sayumi, Yamashiro Miyuki, Akune Mana, Ueno Mami, Oya Ayumi
Subs: Enokidani Misaki (Ueno Mami, 58 mins), Osajima Ayaka (Sakurai Yuika, 68 mins), Tachibana Mami (Akune Mana, 89 mins)
Unused subs: Abe Rie, Mukaidani Ayaka, Kanai Nanae, Iwamoto Yuka
Scorers: Enokidani Misaki (71 mins), Kamata Ran (77 mins)

FC Kibikokusaidaigaku Charme:
Kim Youmi, Asaumi Saki, Shanna Hudson, Yoshida Nagisa, Mamyo Sena, Goya Eriko, Takatsuka Ayane, Yoshitake Manami, Teresa Noyola, Hamamoto Marin (capt), Ikejiri Mayu
Subs: Miyaji Asuka (Asaumi Saki, 82 mins), Tajima Mitsuyo (Yoshida Nagisa, 82 mins), Sekiguchi Mayu (Takatsuka Ayane, 88 mins)
Unused subs: Fujita Suzuka, Mukai Satsuki, Hasegawa Tomoka, Amano Asumi
Scorers: Teresa Noyola (79 mins)


Sfida Setagaya FC  1 - 4  Nippatsu Yokohama FC Seagulls
(Attendance: 715)

Sfida Setagaya FC:
Ishino Himeka, Murakami Akane, Tanaka Mariko (capt), Nagata Maya, Hara Shiho, Mori Hitomi, Kashiwabara Miu, Nakamura Yushika, Nagasawa Yume, Yamamoto Naomi, Sunoki Yurie
Subs: Tanaka Marina (Murakami Akane, 43 mins), Fukuhara Nao (Nakamura Yushika, HT), Hanagiri Naomi (Kashiwabara Miu, 71 mins)
Unused subs: Takahashi Miharu, Ito Yukina, Hasegawa Aoi, Shimada Ayako
Scorers: Mori Hitomi (77 mins)

Nippatsu Yokohama FC Seagulls:
Deguchi Haruna, Oshima Mizuki, Nakai Miku, Urata Kaho, Miyashita Nanami, Yamamoto Emi (capt), Muta Kaori, Sato Nagisa, Kaga Koko, Fujikake Mayu, Ishihara Ami
Subs: Yamana Maki (Ishihara Ami, 67 mins), Yamamoto Kana (Muta Kaori, 81 mins), Tanaka Keiko (Urata Kaho, 90 mins)
Unused subs: Arai Midori, Tachibana Rei, Niwa Erika, Tanaka Yui
Scorers: Kaga Koko (27, 37 mins), Muta Kaori (40 mins), Fujikake Mayu (78 mins)


Ange Violet Hiroshima  0 - 3  Cerezo Osaka Sakai Ladies
(Attendance: 808)

Ange Violet Hiroshima:

Uetani Kumiko, Sakurabayashi Asako, Saito Hitomi, Takeda Yuki (capt), Ishikawa Shiori, Kuramoto Aya, Watanabe Kazumi, Komatsu Mina, Akamine Mizuki, Uchiyama Tomoka, Wang Hsiang Huei
Subs: Adachi Eriko (Uchiyama Tomoka, 77 mins), Mizuno Yuri (Kuramoto Aya, 82 mins), Nakajima Mai (Adachi Eriko, 90+4 mins)
Unused subs: Shimizu Aki, Nakajima Mari, Yamaguchi Yurie, Yamagata Hisami

Cerezo Osaka Sakai Ladies:
Fukunaga Erika, Inoue Hina, Tsutsui Riko, Wakisaka Reina, Kitamura Nanami, Nojima Sakura, Nishida Meika (capt), Hayashi Honoka, Yakata Miyu, Takarada Saori, Tamazakura Kotono
Subs: Matsubara Shiho (Tamazakura Kotono, HT), Takahashi China (Inoue Hina, 68 mins), Kido Rise (Tsutsui Riko, 82 mins)
Unused subs: Nishinaka Maho, Matsubara Yuna, Fujiwara Nodoka, Furusawa Rui
Scorers: Takarada Saori (65, 90 mins), Own Goal (66 mins)
Booked: Tamazakura Kotono

Nadeshiko League Division 1 Twelfth Round

Okayama Yunogo Belle  0 - 1  Iga FC Kunoichi
(Attendance: 912)

Okayama Yunogo Belle:
Mita Isayo (capt), Asano Miki, Noma Fumika, Kobayashi Erina, Hosokawa Motoyo, Kitaura Miho, Noichi Aya, Okubo Mai, Sakuma Kotori, Kishino Sana, Tanaka Mayu
Subs: Taniguchi Kikumi (Hosokawa Motoyo, 57 mins), Kado Yuka (Kishino Sana, 64 mins)
Unused subs: Aoyagi Maririn, Hashimoto Shoko

Iga FC Kunoichi:
Kuno Fubuki, Takeda Arisa, Miyasako Tamami, Kojima Mima, Hatanaka Miyuka, Nasu Maiko (capt), Haji Madoka, Sugita Ami, Shimojo Aya, Ogawa Shiho, Lauren Bohaboy
Subs: Fukumaru Tomoko (Lauren Bohaboy, HT), Sonomura Nana (Fukumaru Tomoko, 78 mins)
Unused subs: Isashi Kaede, Yoshimura Midori, Takeshima Kanako, Oda Kanna
Scorers: Sugita Ami (50 mins, pen)


AC Nagano Parceiro Ladies  2 - 3  JEF United Ichihara Chiba Ladies
(Attendance: 2,682)

AC Nagano Parceiro Ladies:
Ikegaya Natsumi, Kinoshita Shiori, Sakamoto Riho (capt), Goshima Kyoka, Suzuki Rina, Saito Akane, Kunisawa Shino, Kodama Keiko, Uchiyama Tomoyo, Yokoyama Kumi, Tomari Shiho
Subs: Yamazaki Marumi (Kodama Keiko, 62 mins)
Unused subs: Hayashizaki Mei, Tanaka Nami, Yajima Yuki, Motofuji Risa, Kanda Wakaho, Fujimura Mayu
Scorers: Saito Akane (38 mins), Sakamoto Riho (62 mins)

JEF United Ichihara Chiba Ladies:
Yamane Erina, Wakabayashi Minori, Sakuramoto Naoko (capt), Isokane Midori, Ueno Saki, Anzai Yuka, Nishikawa Ayaka, Kamogawa Miho, Fukasawa Risa, Sugasawa Yuika, Sato Mizuka
Subs: Setoguchi Kozue (Sato Mizuka, 60 mins), Chino Shoko (Anzai Yuka, 83 mins), Tsurumi Ayaka (Sugasawa Yuika, 90+1 mins)
Unused subs: Nemoto Mio, Hayashi Kanae, Matsuura Nagisa
Scorers: Sato Mizuka (8 mins), Sugasawa Yuika (75 mins), Kamogawa Miho (88 mins)
Booked: Fukasawa Risa


Vegalta Sendai Ladies  2 - 1  Albirex Niigata Ladies
(Attendance: 882)

Vegalta Sendai Ladies:
Brittany Cameron, Takara Ryoko, Kitahara Kana, Ichise Nana, Sasaki Mayu, Kakazu Asuka (capt), Kawamura Yuri, Kishikawa Natsuki, Nakano Manami, Hamada Haruka, Yasumoto Sawako
Subs: Sakai Yuki (Takara Ryoko, 63 mins), Nishikawa Asuka (Nakano Manami, 80 mins), Inoue Ayaka (Hamada Haruka, 82 mins)
Unused subs: Saito Ayaka, Tahara Nozomi, Sasaki Miwa, Ono Hitomi
Scorers: Kawamura Yuri (28 mins), Nakano Manami (32 mins)

Albirex Niigata Ladies:
Fukumura Kanae, Obara Yuria, Kubota Mayu, Sayama Momoko (capt), Watanabe Ayaka, Saito Yuri, Sakaguchi Moeno, Yamada Shoko, Yasaka Mei, Kamionobe Megumi, Kawasaki Saya
Subs: Saeki Aya (Saito Yuri, 65 mins), Oishi Sayaka (Kawasaki Saya, 65 mins), Nakamura Kaede (Sakaguchi Moeno, 85 mins)
Unused subs: Koganemaru Sachie, Takahashi Haruka
Scorers: Kamionobe Megumi (14 mins)


Konomiya Speranza Osaka Takatsuki  0 - 4  Urawa Red Diamonds Ladies
(Attendance: 742)

Konomiya Speranza Osaka Takatsuki:
Ueno Yukiko, Kara Wilson, Tsuboi Ayako, Fujino Suzuka, Kameoka Natsumi, Torao Naomi (capt), Maruyama Karina, Sato Kaede, Hazuki Yuki, Narumiya Yui, Sarah Gregorius
Subs: Akiba Yumeko (Kara Wilson, 55 mins), Honda Saki (Fujino Suzuka, 60 mins), Sakumoto Fumika (Maruyama Karina, 68 mins)
Unused subs: Ishikawa Yuu, Kitagawa Wakana, Takahashi Saki, Saito Toshiko
Booked: Sato Kaede

Urawa Red Diamonds Ladies:
Ikeda Sakiko, Kurishima Akari, Norimatsu Ruka, Osafune Kana, Kitagawa Hikaru, Shibata Hanae, Ikadai Risa, Naomoto Hikaru, Kato Chika, Goto Michi (capt), Shiraki Akari
Subs: Shiokoshi Yuzuho (Kato Chika, 49 mins), Emily Gielnik (Shiraki Akari, 61 mins), Kohata Shiho (Norimatsu Ruka, 79 mins)
Unused subs: Matsumoto Mamiko, Usui Rie, Nagano Fuka, Yamamori Anna
Scorers: Kurishima Akari (36 mins), Naomoto Hikaru (45+2 mins), Shiokoshi Yuzuho (53 mins), Kitagawa Hikaru (58 mins)
Booked: Goto Michi


Nippon TV Beleza  3 - 0  INAC Kobe Leonessa
(Attendance: 1,443)

Nippon TV Beleza:
Yamashita Ayaka, Shimizu Risa, Iwashimizu Azusa (capt), Muramatsu Tomoko, Ariyoshi Saori, Sakaguchi Mizuho, Nakasato Yu, Sumida Rin, Momiki Yuka, Hasegawa Yui, Tanaka Mina
Unused subs: Mochizuki Arisa, Doko Mayo, Uetsuji Yumi, Miyagawa Asato, Miura Narumi
Scorers: Nakasato Yu (40, 84 mins), Tanaka Mina (69 mins)
Booked: Sakaguchi Mizuho

INAC Kobe Leonessa:
Takenaka Rei, Kinga Yukari, Cho Sohyun, Tanaka Asuna (capt), Sameshima Aya, Nakajima Emi, Sugita Hina, Ito Miki, Kyokawa Mai, Ohno Shinobu, Masuya Rika
Subs: Moriya Miyabi (Ohno Shinobu, 61 mins), Michigami Ayaka (Kyokawa Mai, 70 mins), Takase Megumi (Sameshima Aya, 80 mins)
Unused subs: Fukumoto Miho, Kai Junko, Saito Natsumi, Nakada Ayu
Booked: Cho Sohyun